Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 800,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
Co je u nás nového?

JSME NA FACEBOOKU - sledujte, co máme v dílně zrovna pod pokličkou - jak to vypadá při barvení hedvábí, kam se chystáme, co se nám honí hlavou...

nebo - několikrát do roka Vám pošleme email především s pozvánkami na akce, kterých se LENÓRA účastní - textilní výstavy, řemeslné trhy, či dny otevřených dveří u nás v dílně.

Nejbližší příležitost potkat se s Lenórou:

18. 03. 2020, 16 - 20 hod
Jateční 15, Praha 7

Malý den otevřených dveří do dílny

 

 

 

 

 

 

 

  1. Úvod
  2. O NAŠEM HEDVÁBÍ
  3. O NAŠEM HEDVÁBÍ

 

O mém vztahu k tvorbě a výrobě.

 

Nejdřív je pokora k materiálu a řemeslu. Nic se nedá oblafnout, urychlit, okecat. Pracovat s hedvábím je pro mne mít látku každý den v ruce, poznat po hmatu gramáž. Respektovat vlastnosti hedvábí. Předvídat, co mi asi vyleze po barvení z hrnce, a pak žasnout, jak se barvy posunuly, prolnuly. Alchymie namíchaná ze zkušenosti a "náhody", toho momentálního stavu vesmíru v hrnci s hedvábím. To tetelení se, asi jako když keramik otvírá pec..

 

Až když řemeslník pozná svůj materiál a technologii, může přijít na řadu ego výtvarníka. Fantazie, fascinace barvou, vnímání struktury. Obdivuji vysokou krejčovinu a skláním se před jednoduchostí. Inspiruje mne tradiční výroba voničkových krojových kytiček a barvířské řemeslo. Ale tvořím v 21. století tak, aby má práce byla živá, protože já žiji teď. 

Lenka Sommerová

 

 

 

 

 

Jak tedy vznikají naše hedvábné doplňky?

 

Jeden den v týdnu většinou věnujeme barvení bílého hedvábí. Za den se stihne jeden až dva odstíny či barevné kombinace. Barvivo se v látce několik hodin tepelně a poté chemicky fixuje, abychom dosáhli dobré barevné stálosti. Ještě několikrát se látka máchá ve vlažné vodě a pečlivě vyvěsí.

 

Jiným způsobem přípravy hedvábné metráže je vypnutí látky na dřevěný rám. Zde používáme  malbu štětci, ruční sítotisk, stříkací pistoli...

 

Po fixaci, vymáchání a usušení je teprve metráž připravena k vlastní výrobě šperků. Vymýšlení nových náhrdelníků, tak aby se dobře nosily, nejlépe na mnoho způsobů, a byly doplňkem ku radosti a ne zlosti - to je ta třešnička na dortu. Než se uvede nový typ do výroby, dlouho se piluje, což trvá několik měsíců.

 

Šití odzkošených vzorů je rutina, která se musí odsedět u stoje. Náhrdelníky, čelenky, gumičky do vlasů, šály.. Pár kilometrů jsme už od roku 2004 odšili. To je konečně ten moment, kdy je za člověkem hotová práce. Připevnit visačku, zapsat do výroby. To je dobrý pocit.

A pak když Vás, milé zákaznice, potkám v našem hedvábí na ulici. To je ještě lepší.

 

 

 

 

 

 

 

 

ATELIÉR LENÓRA, Lenka Sommerová, dílna: Jateční 1459/15, 170 00 Praha 7, návštěvu dílny si prosím domluvte na tel. 775 664 319, rádi Vás u nás přivítáme

všechna práva vyhrazena (C) Lenka Sommerová 2020
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.